16.2.2017 / Gösterim Sayısı : 975

2017 Yılı 1. Koordinasyon Toplantısı Sonuçları

09.02.2017 Perşembe günü, İl Müdürlüğü toplantı salonunda, İl Müdürümüz Başkanlığında, İl Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve İlçe Müdürleri katılımıyla 2017 yılı 1. Koordinasyon toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Toplantı Amacı
İl Müdürlüğü hizmet ve faaliyetlerinde kurumsal koordinasyonun güçlendirilmesi, hizmet standardının arttırılması, uygulama birliğinin pekiştirilmesi, genel durum ve ihtiyaç analizinin yapılması olarak belirlenmiştir.
Toplantı Gündemi
1- Nitratlı gübre kullanımı tebliği uygulama değerlendirme ve planlaması
2- İl Özel İdaresi Kaynaklı Projelerin yürütme planlamasının yapılması
3- KOP Hayvancılık Destekleri kapsamında çalışma takvimi planlanması ve bilgi aktarımı
4- Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında Bireysel Sulama Sistemleri projeleri dönem başvuruları
5- TÜFİS sistemi tanıtım ve çalışma planlaması
6- TİD çalışmaları değerlendirmesi
7- Şube-İlçe Müdürlükleri faaliyet takip çalışmaları ve senkronizasyonu
8- Şube-İlçe Müdürlükleri talep ve önerileri
9- Genel değerlendirme
Sonuçlar
1- Nitratlı gübre kullanımının denetimli olarak yaptırılması ve e-reçete sistemi ile temini yönünde Bakanlığımızın tebliği incelendi. Yapılan bilgilendirme sonrasında tebliğ talimatları gereğinin etkin bir şekilde yerine getirilebilmesi için öncelikle ilimiz çiftçilerinin gübre kullanım taleplerinin toplanmasına ve başvuru sayısı doğrultusunda çalışma takvimi hazırlanarak çiftçilere ilan edilmesine karar verildi. Çalışma takvimi hazırlanırken tebliğ gerekleri ve personel sayısının yanı sıra muhtarlar ile yapılacak istişare çalışmalarına da önem verilmesine karar verildi. 
2- İl Özel İdaresi Kaynaklı Bitkisel Üretim Projelerinde;
Yem bitkisi ekiliş alanlarının arttırılması projesi için önceden alınan ilk etapta Yonca tohumu alınması ve %50 çiftçi destekli olmak kaydıyla dağıtımının yapılması kararı doğrultusunda ilçelerden çiftçi taleplerinin toplanmasına karar verildi. Talepte bulunacak çiftçiler için en fazla 10 dekar alan üst limiti belirlendiği ve çalışmaların bu doğrultuda sürdürülmesi gerektiği bilgilendirmesi yapıldı. 
Bahçeciliği geliştirme projesi kapsamında il geneli için planlan demonstrasyon amaçlı 92 dekar Deveci armudu ve 50 dekar Angelica çeşidi Erik bahçesi kurulumları için ilçelerden talep toplama çalışması yapılması istendi. 
Arıcılığı geliştirme projesi kapsamında üreticilere yapılabilecek destek önerileri görüşüldü. Seyyar güneş enerjisi paneli dağıtımı, paket arı dağıtımı, boş kovan dağıtımı ve ana arı dağıtımı fikirleri üzerinde görüş bildirimleri yapıldı. İlimiz üreticileri için ana arı dağıtımı yapılmasının daha faydalı olacağı kararı verildi. Gelecek yıllar için organik arıcılığa teşvik amaçlı çalışmalar yapılması planlandı.
Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı mücadelesi projesi kapsamında Kene ilacı alımı yapılarak dağıtımının yapılacağı bilgisi verildi.
3-Hayvancılık Genel Müdürlüğümüzün KOP İdaresi üzerinden yapacağı hayvancılık desteklemeleri kapsamında ilimizde ahır ve ağıl yapımı/tadilatı projeleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Çiftçilere duyurulması ve talep toplanması konusunda çalışma yapılması kararı alındı.
4-Bireysel Sulama Destekleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Yapılan duyuru çalışmalarına devam edilmesi kararı alındı.
5-Tarımsal Ürün Fiyat İzleme Sistemi tanıtımı yapıldı. Sistem sorumlusu olarak görevlendirilecek personel isimlerinin takvime uygun şekilde bildirilmesi ve çalışmaların aksaklığa mahal bırakmadan başlatılması gerektiği bilgisi verildi.
6-Tarımsal İşletme Danışmanlığı çalışmalarına devam edilmesi, TİD Koordinatörü gözetim ve planlamasında, uygulama birliği içerisinde çalışmaların sürdürülmesi talimatı verildi. TİD Koordinatörü görevinin Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şubesinde görevli Ziraat Mühendisi İlker Demirci tarafından yürütüleceği bilgisi verildi. 
7-Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi tarafından;
•2016 yılı bütçesinden yürütülen Ceviz fidanı dağıtımı çalışması kapsamında Şubat ayı sonunda iklim koşullarının uygun olması halinde fidanların getirileceği ve dağıtımının yapılacağı bilgisi verildi.
•Mazot-gübre destekleri icmal çalışmalarının takvim doğrultusunda devam ettirilmesi ve icmal çalışmalarının tamamlanması talimatı verildi.
•Sertifikalı Tohumluk Kullanım desteği başvurularında aksaklıklara mahal verilmemesi için takvime uygun şekilde çalışmaların bitirilmesi talebi iletildi.
•Milli Tarım Projesi kapsamında ilimiz havzalarında desteklenen ürünler listesine Kuru Fasulye ve Mercimek ürünlerinin eklenmesi için Bakanlık düzeyinde yapılan çalışmalar konusunda bilgi verildi. Süreçlerin yakın zamanda olumlu sonuçlanacağı bilgisi verildi. 
Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şubesi tarafından;
•Şap Aşılaması çalışmalarına ve Büyükbaş hayvan küpeleme çalışmalarına yönelik bilgilendirme yapıldı. Şap aşılama takviminin 31 Mart 2017 tarihinde sona ereceği ve bu doğrultuda çalışmaların tamamlanması gerektiği bilgisi verildi.
8-İlçe Müdürlükleri tarafından personel ve araç talepleri belirtildi. Kiralık araç ihalesinde süreç hakkında bilgilendirme yapıldı. 
9-Toplantı sonunda yürütülen çalışmalara devam edilmesi, çiftçilerin mevcut desteklerden daha etkin şekilde haberdar edilmesi ve faydalanması adına bilgilendirme çalışmalarının arttırılması kararı verildi.
Yapılan toplantının plan dâhilinde il ve ilçe Müdürlüğünde periyodik olarak devam ettirilmesi ve 2. toplantının Keskin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde yapılmasına karar verildi. 

''