14.6.2017 / Gösterim Sayısı : 355

İyi Tarımda 2, Organik Tarımda 4 Kat Artış!

#İyi Tarımda 2, Organik Tarımda 4 Kat Artış!

​İlimizde üretime katma değer katılması ve tarımsal üretim de geleceğe sağlam adımlarla ilerlemenin sağlanması adına, İl Müdürlüğümüz tarafından planlanan ve İl Özel İdaresi Bütçesi ile desteklenen “Kırıkkale İli Meyvecilik ve Bağcılıkta Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” sonuçlarını vermeye başladı.

Temel olarak modern ve yüksek verimli tarım metotlarının benimsenmesi ile güvenilir, sağlıklı, sürdürülebilir gıda arzının sağlanması hedefiyle yürütülen çalışmalar kapsamında değerlendirilen “Organik Tarım” ve “ İyi Tarım” uygulamaları desteklerinden, ilimizin de yeteri kadar pay alabilmesi, üreticimizin ürün katma değerinin arttırılması, alın teri ve emeğin karşılığını tam anlamıyla alabilmesi amacıyla planlanan proje hayata geçirildi. 
Proje kapsamında iyi tarım ve organik tarım uygulamaları yapacak üreticilerimiz düzenlenen törenle sözleşmelerini imzaladı. İl Müdürümüz Makamında yapılan törende İl Müdürümüz Sn. Sırrı YILMAZ; “ …şunu çok iyi anlamalıyız ki; Tarım ve dolayısıyla Gıda arzını sağlayabilmek, enerji ve su rezervlerinin sahibi olmak kadar önemli bir konuma gelecektir. Dünya devi ülkeler bu konuda yatırım ve planlarını yapmış, bu alanda aktör olma yolunda adımlarını atmışlardır. Bakanlığımızın bu doğrultuda “Milli Tarım Projesi” ile attığı yerinde ve doğru adımlar sayesinde inşallah biz de geleceğin dünyasında yerimizi alıyoruz. Tarımı bu çerçeveden ele alıp adımlarımızı buna göre planlıyoruz, bunlardan biri de çiftçimize daha sağlıklı, verimli, planlı üretim yaptırarak, tüketicimize sürdürülebilir, güvenli, kaliteli gıda arzının sunmaktır. Bu proje ile ilimizde İyi Tarım Uygulaması yapılan alanlarda % 100, Organik tarım yapılan alanlarda % 400 civarında artış sağlıyoruz. ” şeklinde konuştu. 
Proje kapsamında ilimizde 4 üreticimizin daha organik tarım faaliyetlerine başlaması ile toplamda 7 üreticimiz 270 dekar alanda organik ürün yetiştirecek. Ayrıca il merkezinde 5, Delice ilçemizde de 35 üreticimiz İyi Tarım Uygulamalarına başlıyor. Bu sayede il genelinde 450 dekar alanda İyi Tarım uygulaması yapılıyor olacak. 
İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım faaliyetlerine geçiş döneminde üreticimizin ihtiyaç duyacağı her noktada faaliyetleri planlanan proje ile;
Toplam 70 çiftçimize 1 günlük sertifikalı eğitim verildi.
Eğitim alan ve faaliyetlerine başlayacak olan 40 çiftçimize sertifikasyon kuruluşu ile sözleşme imzalama desteği verildi.
Sözleşme imzalayan çiftçilerimize hijyen, ilk yardım, iş sağlığı ve güvenliği, bitki koruma ürünleri uygulama eğitimleri verildi.
Çiftçilerimizin toprak ve su numuneleri alınarak analize gönderildi.
Danışmanlık firması tarafından yapılacak denetimlerden ilki 09-10 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirildi.
Devam eden bu çalışmaların sonucunda hasatta sertifika almaya hak kazanan üreticilerimiz ayrıca ÇATAK Programı ile dekar başına 135 TL desteklemenin yanı sıra Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulaması için dekara 50 TL destekleme alabileceklerdir.
Çiftçilerimize geçiş sürecinin her aşamasında destek olmayı hedeflediğimiz projemiz ile sertifikasyon ve eğitimler ücretsiz olarak verilmektedir. ''