7.7.2017 / Gösterim Sayısı : 270

Kırıkkale Göletlerini Balıklandırma Çalışmaları Devam Ediyor

İlimiz genelinde balık yetiştiriciliğinin (akuakültür) yaygınlaştırılması, balık üretiminin ve gölet verimliliğinin artırılması amacıyla Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünden getirilen pullu sazan yavruları Kırıkkale İli sınırları içinde bulunan Keskin İlçesi Cinali Göletine 30.000 (otuzbin)  adet bırakılarak 05.07.2017 tarihinde balıklandırma çalışması yapılmıştır.

Balıklandırma çalışmasında kullanılan sazan balığı hem kültür balıkçılığında hem de doğal suların aşılanmasında kullanılmaktadır. Ülkemizde göl verimliliğinin artırılması amacıyla 1970 yılından beri göl, gölet ve baraj göllerimizin balıklandırılmasında kullanılmaktadır.
Balıklandırma yapıldıktan sonra, balıklandırma yapılan sahanın çok iyi korunması lazımdır. Periyotlar halinde yakalanan balıkların boy ve ağırlıkları tespit edilecek, gelişme durumları incelenecektir.
Balıklandırılan saha Keskin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce periyodik olarak kontrol edilecek, usulsüz avcılık yapanlara 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu gereğince yasal işlem yapılacaktır. 
Kamuoyuna ve ilgililerine önemle duyurulur.''