11.7.2017 / Gösterim Sayısı : 247

Toprağı Koruyarak Kar Edin

#Toprağı Koruyarak Kar Edin

​İl Müdürlüğümüzün yoğun çaba ve çalışmaları sonucunda ilimizde doğrudan anıza ekim ile mısır ekilişi yapıldı. Toprak işleme maliyetinden %40-60 arası tasarruf edilmesini ve topraktaki suyun daha fazla tutularak bitkiler tarafından kullanılmasını sağlayan teknik, düzenlenen tarla günü ile çiftçilerimize tanıtıldı.

Düzenlenen tarla gününde konuşan İl Müdürümüz YILMAZ; “Çiftçimizi modern teknikler ile tanıştırmak ve modern makinalı tarıma geçişi hızlandırarak, ilimizde kırsal kalkınmaya ivme kazandırmayı amaçlıyoruz. Tarım bir sektör işidir. Makine üreticisinden çiftçisine, çiftçisinden entegre üretim tesisine ve hatta son tüketicisine kadar bu sektörün paydaşlarıyız. Tüm paydaşlarımız ile uyum ve işbirliği içerisinde çalışmalarımız devam edecek. Bu yöntem ile çiftçimiz hem en büyük girdi maliyetini oluşturan mazot masrafından tasarruf edecek, hem de topraktaki suyu daha fazla muhafaza ederek daha verimli ürün hasat edecek.” şeklinde konuştu. Ayrıca yapılan bilgilendirme sonrasında traktöre kendisi binen İl Müdürü YILMAZ, çalışmaları yakından takip etti. Karakeçili ilçemizde toplamda 50 dekar alanda yapılan çalışma ile slajlık mısır ekimi, ikinci ürün olarak “Doğrudan Anıza Ekim” tekniği ile yapıldı.
Karakeçili ilçemizde gerçekleştirilen tarla gününe İl Müdürümüz Sırrı YILMAZ, Karakeçili Kaymakamı Emrah UZUN, Kırıkkale Ziraat Odası Başkanı Orhan ÖZTÜRK, İl müdürlüğümüz Şube ve İlçe Müdürleri ve çevre ilçe ve köylerden çok sayıda çiftçimiz katıldı.''