25.7.2017 / Gösterim Sayısı : 214

ÇİFTÇİMİZE YENİLİK VE KOLAYLIK SUNMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

#ÇİFTÇİMİZE YENİLİK VE KOLAYLIK SUNMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ
İl Müdürlüğümüz Demonstrasyon çalışmaları kapsamında; Keskin İlçemiz İnziloğlu Köyünde ekimi yapılan Kışlık Mercimek çeşidinde hasat yapıldı. Kışlık ekim şeklinde yapılması ve biçerdöver ile hasat edilmesi nedeniyle çiftçilerimize büyük kolaylık sağlayan çalışma olumlu sonuçları ile yüz güldürdü. 
21.7.2017 Cuma günü yapılan hasatta bizzat bulunan ve biçerdövere binerek hasat yapan İl Müdürümüz Sırrı YILMAZ konu ile alakalı yaptığı açıklamada; tarımın bir sektör işi olduğunu ve mutlak suretle tüm paydaşların etkileşim ve uyumu ile gelişeceğini vurguladı. Ayrıca ilimize en iyi şeklide hizmet edebilmek için, masada değil sahada çalışan, bölgesini, çiftçisini ve iklim koşullarını en iyi şekilde analiz eden ve bu veriler doğrultusunda yenilikleri takip eden, dinamik bir İl Müdürlüğü oluşturduklarını, İlimiz kırsal kalkınmasına yön vererek, modern, makinalı ve yüksek verimli tarıma geçiş için gereken adımları atmaya devam edeceklerini belirtti. Sözlerine “… bizim işimiz çiftçimize yenilik ve kolaylıklar sunmak, nadas alanlarımızın daraltılması gerekiyor. Bu kapsamda yürütülen çalışmalardan biri de Kışlık Nohut ve Kışlık Mercimek ekiminin yaygınlaştırılması projemiz. Bu kapsamda toplamda 900 dekar alanda bu ekimlerimizi gerçekleştirdik. Kışlık ekim yapılması ve baklagiller grubundan bitkiler oldukları için topraktaki azot miktarını arttırarak zenginleştirmek gibi birçok faydalarının yanında, makinalı hasada uygun oluşları ile çiftçimize büyük kolaylık sağlayacak bu ürünlerin uygulamalarını yaptık. Örnek olması ve çiftçilerimize bereketli kazançlar sağlamasını temenni ederim” şeklinde devam eden YILMAZ, daha sonra köyde incelemelerde bulunarak çiftçilerimiz ile sohbet etti.
İlimizde bu çalışma kapsamında toplamda 450 dekar Kışlık Mercimek ( Fırat-87 ) ve 450 dekar Kışlık Nohut ( Arda ) ekilişi yapılmıştır. Fırat-87 kırmızı mercimek çeşidinin makinalı tarıma uygun olması ve kışlık ekim de yüksek verime sahip olması ile çiftçimize büyük kolaylık ve katkılar sağlaması beklenmektedir.''