27.7.2017 / Gösterim Sayısı : 324

NOHUTTA MAKİNELI TARIM İLE YÜKSEK VERİM BOL KAZANÇ DÖNEMİ BAŞLADI

#NOHUTTA MAKİNELI TARIM İLE YÜKSEK VERİM BOL KAZANÇ DÖNEMİ BAŞLADI

​İl Müdürlüğümüz demonstrasyon çalışmaları kapsamında; Keskin İlçemiz Ceritkale Köyünde ekimi yapılan kışlık nohut çeşidinde hasat yapıldı. Kışlık ekim şeklinde yapılması ve Biçerdöver ile hasat edilmesi nedeni ile çiftçilerimize büyük kolaylık sağlayan çalışma olumlu sonuçları ile yüz güldürdü.

26.07.2017 Çarşamba günü Vali Yardımcısı Sn. Osman AKBAŞ, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sn. Atanur AYDIN, Delice Ziraat Odası Başkanı Sn. Adem GÖKDERE, Keskin Belediye Başkan Vekili Sn. Ramazan AYAN, İl ve İlçe Müdürlüğümüz Teknik personeli ve çok sayıda çiftçinin katılımları ile düzenlenen Tarla gününde bir konuşma yapan İl Müdürümüz Sırrı YILMAZ konu ile ilgili yaptığı açıklamada; 
“Nadasa bırakılan alanların yüksek olması nedeniyle İlimiz 81 İl içerisinde ilk sırada yer almaktadır. Nadas alanlarımızın daraltılması, baklagil bitkilerinin yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ve çiftçimizin kazancının artırılması amacıyla İl Müdürlüğümüzce yürütülen Kışlık Nohut ve Mercimek ekiminin yaygınlaştırılması projesi kapsamında başlatmış olduğumuz demonstrasyon çalışmalarından olumlu sonuçlar alıyoruz. 
Biz İl Müdürlüğü olarak çiftçilerimize yenilik ve kolaylıkları sunmak, modern tarım teknikleri ile yüksek verimli ve bol kazanç getirecek ürünlerin uygulamalarını yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Bu amaçla yürütmüş olduğumuz çalışmalardan biri olan Kışlık Nohut ve kışlık mercimek ekiminin yaygınlaştırılması projesi kapsamında İl genelinde 900 dekar alanda bu ekimlerimizi gerçekleştirdik.  
Ekimini yaptığımız Kışlık Nohut ve Kışlık Mercimek toprağı azot bakımından zenginleştirmesinin yanında makinalı hasada uygun oldukları için çiftçilerimize büyük kolaylık sağlamasıyla birlikte, kışlık ekimde yazlık ekime nazaran %30-50 arası verim artışı sağlanmaktadır. 
Bu uygulamaların örnek olması ve çiftçilerimize bereketli kazançlar sağlamasını temenni ederim.” şeklinde açıklamada bulundu. 
Ayrıca Anız yangınlarının toprağın yapısında ve bitki büyümesinde önemli fonksiyonu olan organik maddeyi azaltmakta; toprak sıcaklığının yükselmesi ile toprağın mikrobiyolojik aktivitesi gerilemekte ve biyolojik denge bozulduğuna değinen YILMAZ, sözlerine “anız yakma alışkanlığının bırakılarak toprağın yapısını ve biyolojik dengesini koruyan Anıza Doğrudan Ekim makinalarının kullanımı benimsenerek yeni sezon ekimleri yapılabilir.” şeklinde devam eden YILMAZ daha sonra katılımcılar ile birlikte hasat sonrası incelemelerde bulundu. Kışlık Nohut Çeşidi ile çeşitli yerlerde yapılan denemeler sonucunda dekara 220-270 kg arasında verim alınmıştır.''