17.8.2017 / Gösterim Sayısı : 206

KURBANDA GEBE VE DAMIZLIK DİŞİ HAYVANA MÜSAADE EDİLMEYECEK

#KURBANDA GEBE VE DAMIZLIK DİŞİ HAYVANA MÜSAADE EDİLMEYECEK
Ülkemiz hayvancılığının gelişmesi ve damızlık hayvan varlığımızın korunabilmesi için uygulamaya koyulan “2017 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ” gereği İlimizde oluşturulan İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu Kararı ile gebe ve damızlık dişi hayvanların kurbanlık olarak satışı, kesimi ve hayvan pazarına girişine müsaade edilmemesi kararı alınmıştır.
Bu tebliğ gereği olarak; geçtiğimiz yıllarda uygulanan dişi hayvanlar için özel veteriner hekimlerden alınan gebe değil ve damızlık değeri yoktur ibareli raporlar gerekli görülmesi halinde Resmi Veteriner Hekimler tarafından kontrol edilecektir. Damızlık değeri olan veya gebe olan dişi hayvanlar kurbanlık satış yerlerine sokulmayacaktır.
Ülkemizin hayvan varlığını korunması, damızlık hayvan varlığının geliştirilmesi adına alınan bu karar, İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda yapılan toplantı ile ilimizde çalışan serbest Veteriner Hekimlere tebliğ edildi. Toplantıya başkanlık eden İl Müdürümüz Sırrı YILMAZ; konunun ülkemiz hayvancılığı açısından önemine dikkat çekerek, aşağıda belirtilen hususlara, serbest Veteriner Hekimlerimizden gerekli hassasiyeti göstermelerini istedi.KURBANLIK HAYVAN SATIN ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

-Dini Ölçülere Uygun Olması / Sağlıklı, Besili Olması, Gebe Olmaması,
-Veteriner Sağlık Raporunun Bulunması, Aşı Kaydı Olması,
-Kulaklarının Küpeli Olması,
-Büyükbaş Hayvanların Pasaportlarının Bulunması,
-Küçükbaş Hayvanların Nakil Belgelerinin Olması,
-Kurbanlık Hayvanların Erkek Olanlarının Tercih Edilmesi,
-Sığırların İki Yaşını Doldurmuş Olması.


KURBAN KESİM YERLERİ

-Şehirlerde Kesimhane Ve Kurban Komisyonlarının Belirlediği Kesim Yerlerinde,
-Köyler Ve Belirlenmiş Kesim Yeri Bulunmayan Yerlerde Kendi Bahçesinde Kesilecek Ve Çevreye Zarar Verilmeyecektir,
-Cadde, Sokak Ve Park Gibi Kamusal Alanlarda Kurban Kesilmeyecektir.


KURBAN KESİLDİKTEN SONRA TOPLUM SAĞLIĞI AÇISINDAN

-Kan, Atıklar Ve İç Organlar Sokak Ve Caddelere Bırakılmayacak, Evcil Ve Yabani Hayvanlara Verilmeyecek, Derin Çukurlara Gömülerek İmha Edilecektir. 

''